13.07.2015
WZW B /C
WZW B /C

W dniu 28 lipca obchodzony jest Światowy  Dzień wirusowego zapalenia wątroby (WZW).
W 12 miastach Polski będzie można skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych anty-HCV. Akcję pod hasłem "Zbadaj się! Bądź świadomy!" realizuje Fundacja Gwiazda Nadziei.

Badanie będą mogli wykonać mieszkańcy Gdańska, Bydgoszczy, Białegostoku, Warszawy, Poznania, Kielc, Opola, Katowic, Gliwic, Tychów, Dąbrowy Górniczej i Rzeszowa w wybranych punktach pobrań „Diagnostyka”. Badania nie wymagają  uprzedniej rejestracji.

Co roku w wyniku działania HBV i HCV umiera 1,5 miliona osób .Co 12 osoba na świecie zakażona jest jednym z tych wirusów, WHO uznała wirusowe zapalenie wątroby typu B i C za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych .

Szacuje się, że Polsce ponad 230 tys. osób jest zakażonych HCV, ale  ok. 30 tys. jest jedynie zdiagnozowanych.  Jest to zakażenia krwiopochodne. Potencjalnie niebezpieczne sytuacje możemy spotkać chociażby  w gabinetach kosmetycznych podczas poddawania się drobnym zabiegom kosmetycznym, jak tatuaż, manicure czy przekłuwanie uszu, jak również podczas hospitalizacji czy procedur pielęgniarsko-laboratoryjnych..

MedaSept zachęca do skorzystania z badań oraz zwracania uwagi na standardy higieny w placówkach medycznych jak i gabinetach kosmetycznych, fryzjerskich, czy studiach tatuażu.