29.09.2014
W walce z Ebolą
W walce z Ebolą

Państwowy Zakład Higieny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego opracował dla lekarzy i służb medycznych informację i wytyczne  na temat gorączki Ebola.

 

 

  • Wirus nie przenosi się drogą powietrzną, ale nie można wykluczyć zakażenia drogą kropelkową.
  • Do zakażenia może dojść także poprzez kontakt seksualny z ozdrowieńcami w okresie do 7 tygodni po wyleczeniu, ponieważ przez taki okres wirus Ebola może być obecny w nasieniu.
  • Zakażenie u ludzi może być też następstwem kontaktu z żywymi lub martwymi zwierzętami (najczęściej to małpy, antylopy, nietoperze), a także spożyciem ich surowego lub półsurowego mięsa oraz innych produktów skażonych wydzielinami tych zwierząt.

Wirus Ebola jest wrażliwy na działanie środków dezynfekcyjnych. Można dodatkowo naświetlać powierzchnię światłem UV.

Ze względu na ciężki przebieg choroby konieczne jest jak najszybsze poddanie izolacji osób chorych, podejrzanych o zakażenie wirusem (osoba objawowa), a w przypadku osób zdrowych, u których doszło do narażenia na zakażenie (osoba bezobjawowa), wskazana jest indywidualna kwarantanna.

Podczas kontaktu z osobami podejrzanymi o zakażenie, u których wystąpiły objawy, wymagane jest stosowanie środków ochrony osobistej, które zabezpieczają personel medyczny przed bezpośrednim kontaktem z płynami ustrojowymi, wydzielinami i wydalinami chorego, a w tym także stosowanie środków ochrony dróg oddechowych i oczu.
medaSept oferuje szeroką ofertę rękawic medycznych i ochronnych.
Rekomendujemy szczególnie rękawice hybrydowe AMS medaSept antibacterial PF oraz gamę rękawic nitrylowych- medaSept nitrile. Dla zwiększenia bezpieczeństwa zalecamy używanie 2 par rękawic, które należy naciągnąć na mankiet fartucha lub kombinezonu.

Przypominamy również o właściwym zdejmowaniu rękawic, ta aby nie dotykać skażonej zewnętrznej ściany.
Ręką w rękawicy należy chwycić drugą rękawice od zewnątrz i ściągnąć ją przez wywinięcia na „lewą stronę”.
Zdjęta rękawica powinna pozostać w ręce ubranej w rękawicę. Aby zdjąć drugą rękawicę, należy wsunąć  pod nią palec na wysokość nadgarstka i wywinąć ją „ na lewą stronę”, zakrywając tym samym zdjętą wcześniej rękawiczkę. Rękawice należy wrzucić do kosza z czerwonym wkładem, uznając ją jako odpad medyczny skażony.