26.01.2016
Transplantacje ratują życie
Transplantacje ratują życie

26 stycznia obchodzony jest Dzień Transplantacji.  Jest to  również rocznica pierwszej w Polsce pomyślnej transplantacji nerki dokonanej 1966 roku .
Pierwszą  udaną  w świcie transplantację  dokonano w Bostonie w 1954 roku, była to nerka przeszczepiona od brata bliźniaka chorego pacjenta.
Dalsza historia transplantologii na świecie to przeszczepianie kolejnych narządów: nerkę przeszczepiono w 1954 roku w Bostonie, wątrobę w 1967 roku w Denver, w tym samym roku przeszczepiono serce w Kapsztadzie, a w 1981 roku dokonano pierwszego zabiegu przeszczepienia serca i płuca w Stanford.

Według zebranych danych przez Poltransplant, żyje  w Polsce ok. 10 tys. osób z przeszczepionymi narządami. W ostatnich latach wykonywanych jest rocznie średnio 1,5 tys. operacji przeszczepiania narządów. Najczęściej są to nerki, w dalszej kolejności - wątroba, serce i trzustka. Trzustkę zazwyczaj przeszczepia się razem z nerką . W ubiegłym roku przeszczepiono 1423 narządy, z których 1383 pochodziły od dawców zmarłych, a 40 od osób żywych. Narządy te wszczepiono 1398 biorcom.

Przeszczep ratuje życie oraz umożliwiają prawdziwe życie pacjentom np. z chorobami nerek, serca czy płuc.

  • Dawcą może zostać każdy człowiek, który za życia nie zgłosił sprzeciwu co do wdrożenia procedur transplantacyjnych po jego śmierci.
  • Każda osoba dorosła podpisująca oświadczenie woli, wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia, daje dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom.
  • Własnoręczne podpisanie oświadczenia ułatwia bliskim osoby zmarłej oraz lekarzom uszanowanie wyrażonej woli.


Niezależnie od przepisów prawnych wiele osób pragnie świadomie, za życia wyrazić chęć niesienia pomocy chorym potrzebującym przeszczepów.
Oświadczenie woli ma charakter jedynie informacyjny i nie trzeba go nigdzie zgłaszać ani rejestrować! Osoby zainteresowane odsyłamy do serwisu Poltransplant.

MedaSept informuje, że 31 stycznia rusza pierwsza w Polsce infolinia dla osób zainteresowanych tematyką przeszczepów. Pod warszawskim numerem telefonu (022) 345 93 93 w każdy wtorek dyżurować będą lekarze, psychologowie i księża. Infolinia została utworzona przez Stowarzyszenie Pacjentów "Życie po Przeszczepie”.