04.04.2016
Światowy tydzień alergii
Światowy tydzień alergii

W dniach 4-10 kwietnia 2016 r. po raz szósty organizowany jest Światowy Tydzień Alergii.W tym roku inicjatywa, stworzona przez Światową Organizację Alergii (WAO), zwraca szczególna uwagę na alergie powstające na skutek wszelkiego rodzaju pyłów.

Alergia na pyłki to jedno z najczęstszych postaci alergii. Co dziesiąta osoba mająca styczność z pyłkami roślin doświadcza na własnej skórze objawów uczulenia. U alergika mogą pojawić się zmiany skórne (świerzbiączka lub pokrzywka) oraz astma oskrzelowa. Uczulenie na pyłki roślin objawia się także wodnistym katarem, napadami kichania, uczuciem świądu wewnątrz nosa, a także zapaleniem spojówek wywołującym łzawienie i pieczenie oczu. Oprócz charakterystycznych dla alergii symptomów może pojawić się stan podgorączkowy, problemy z koncentracją oraz ogólne rozbicie.

W Polsce największym problemem są trawy, które wywołują objawy uczulenia aż u 60% alergików. Alergii na trawy towarzyszy zwykle uczulenie na zboża, zwłaszcza na pyłki kukurydzy oraz żyta. Objawy uczulenia pojawiają się równie często z powodu pyłków chwastów, jak bylica, babka, szczaw, komosa, pokrzywa, ambrozja . Należy jednak pamiętać, że katar sienny jest zwykle wywoływany przez pyłki drzew, głównie olchę, leszczynę, brzozę.

MedaSept zwraca uwagę, aby zwłaszcza osoby uczone na pyłki używały rękawic bezpudrowych. Brak kontaktu ze środkiem pudrującym, zwykle modyfikowaną skrobią kukurydzianą, to zmniejszenie ryzyka  kontaktowego uczulenia skóry z podrażnienia, mechanicznych podrażnień naskórka przez cząstki pudru,  czy minimalizacja podrażnień błon śluzowych ( nos, oczy).
W przypadku braku dostępu do rękawic bezpudrowych, zalecamy, aby rękawice które są pudrowane, po ubraniu na ręce, ale przed zabiegiem, pozbawić nadmiaru środka pudrującego aseptyczną i skuteczną metodą, np. wycierając je wilgotnym, jałowym gazikiem nasączonym jodyną powidonową.
MedaSpet zachęca, aby w celu poprawy warunków pracy stosować rękawice bezpudrowe.