01.12.2015
Światowy Dzień Walki z AIDS
Światowy Dzień Walki z AIDS

1 grudnia przypada Światowy Dzień AIDS. W Polsce tylko co dziesiąty Polak wykonał test na HIV, pozostali  uznają, że ten problem ich nie dotyczy, bojąc się wykluczenia społecznego.
Oficjalnie liczba zakażonych sięga 20 tysięcy, ale szacunki wskazują, że wirus może dotyczyć ponad 30 tysięcy osób.

Na świecie żyje 2,6 mln dzieci poniżej 15. roku życia, które są zakażone wirusem HIV; tylko jedno na troje objęte jest leczeniem – podaje UNICEF w Światowym Dniu Walki z AIDS i alarmuje, że w ciągu 15 lat liczba zgonów nastolatków zakażonych HIV wzrosła trzykrotnie.
AIDS jest drugą na świecie, a w Afryce główną przyczyną śmierci wśród nastolatków. Nastolatki są też jedyną grupą społeczną, w której wskaźnik umieralności z powodu wirusa HIV nie maleje.

Dane UNICEF wskazują, że obecnie wśród nastolatków (osób w wieku 15-19 lat) dochodzi do 26 nowych zakażeń w ciągu godziny, a połowa młodych osób zakażonych wirusem HIV mieszka w zaledwie 6 krajach: Republice Południowej Afryki, Nigerii, Kenii, Indiach, Mozambiku i Tanzanii.
W Afryce Subsaharyjskiej, gdzie najczęściej występuje wirus HIV, najbardziej zagrożone są dziewczęta. Aż 7 na 10 nowych infekcji dotyczy właśnie dziewcząt w wieku 15-19 lat.

Medasept zachęca do badań przesiewowych w kierunku wirusa HIV oraz świadomej profilaktyki.