W dniu 31 maja, Światowym Dniu bez Tytoniu, zachęca się palaczy do porzucenia nałogu, co czyni również MedaSept :)!
Według danych Komisji Europejskiej, papierosy pali 28 proc. Polaków. Z powodu palenia na świecie umiera blisko 6 mln osób rocznie. Według szacunków, do roku 2030 liczba ta może wzrosnąć do 8 mln, jeśli nie zostaną podjęte niezbędne kroki w celu opanowania epidemii. W Polsce z powodu chorób wywoływanych przez palenie co roku umiera 50 tysięcy osób.
W bieżącym roku Światowa Organizacja Zdrowia przygotowuje państwa członkowskie na wprowadzenie nowych, jednolitych opakowań produktów tytoniowych, celem ograniczenia wykorzystywania opakowań, jako form reklamy i promocji wyrobów tytoniowych, a także o zwiększenie skuteczności ostrzeżeń zdrowotnych.
Światowa Organizacja Zdrowia uznała palenie papierosów za czwartą plagę ludzkości, po groźbie wybuchu bomby atomowej, głodzie oraz epidemii AIDS. Palenie tytoniu wywołuje więcej zgonów niż jakakolwiek substancja chemiczna.
Dym tytoniowy zawiera ponad 5000 substancji mających działanie na organizm. Zawarte w nim związki są toksyczne, rakotwórcze, mogą wywoływać wady rozwoju płodu. Wdychanie dymu tytoniowego może wywoływać zaburzenia płodności u kobiet i impotencję u mężczyzn. Dodatkowo powoduje przebarwienia zębów, schorzenia dziąseł, próchnicę, przyczynia się do utraty zębów, krępujących zmian na języku, a nawet nowotworów. Palenie wpływa negatywnie na stan jamy ustnej.
Palenie tytoniu powoduje wiele bardzo poważnych chorób, szczególnie chorób nowotworowych, układu oddechowego i układu krwionośnego, jak :
MedaSept zachęca do zdrowego trybu życia i rzucenia nałogu palenia.
Osoba, która chce pokonać uzależnienie, musi się liczyć z objawami odstawienia nikotyny, takimi jak drażliwość, trudności w koncentracją i ze snem. Dolegliwości te mijają po paru tygodniach. Jak wskazują badania, aby rzucić palenie nie wystarczy silna wola. Średnio potrzeba 7-8 prób, aby skutecznie zerwać z nałogiem.