26.01.2016
Groźba Zika
Groźba Zika

Trwają ferie zimowe, wiele osób wybiera się nie tylko na narty, ale również do egzotycznych krajów. MedaSept za WHO, zwraca uwagę na groźny wirus Zika. Kobiety, które zamierzają udać się w rejony, w których roznoszony jest wirus, powinny się skonsultować z lekarzem przed podróżą i po powrocie do kraju. Kobietom ciężarnym odradza się podróże do krajów, w których wykryto wirusa.
Najczęstsze objawy: gorączka, wysypka, bóle stawów i mięśni, zaczerwienione oczy, które mogą pojawić się u jednej na pięć zarażonych osób. Objawy zanikają po około tygodniu.
Naukowcy mają też coraz więcej dowodów, że istnieje związek pomiędzy wirusem a mikrocefalią, czyli małogłowiem u niemowląt. Na wirus Zika nie ma szczepionki.
Brazylijscy lekarze ostrzegają również, że wirus Zika może również powodować zespół Guillaina-Barrego, która wywołuje zwykle osłabienie mięśni, ale u niektórych pacjentów doprowadza do utrzymującego się wiele tygodni paraliżu, czasami zagrażającego nawet życiu.
Wirus Zika jest przenoszony przez krew. Roznoszą go komary z gatunku Aedes aegypti, które przenoszą również dengę i żółtą gorączkę.
Obecność wirusa  stwierdzono w wielu krajach. Największe ogniska odnotowano w Brazylii. Inne kraje, w których do stycznia br. zaobserwowano występowanie wirusa to:
Meksyk, Gwatemala, Salwador, Honduras, Panama, Kolumbia, Wenezuela, Paragwaj, Wyspy Cooka, Polinezja Francuska, Wyspa Wielkanocna, Gujana Francuska, Surinam , Gujana,  Haiti, Portoryko, Martynika, Wybrzeże Kości Słoniowej,  Senegal, Republika Zielonego Przylądka, Burkina Faso, Nigeria. Kamerun,  Republika Środkowo-afrykańska, Uganda, Gabon, Kambodża, Tajlandia, Malezja, Filipiny, Indonezja, Mikronezja, Wyspy Salomona, Vanuatu, Nowa Kaledonia, Samoa.
Eksperci oceniają, że wirus pojawi się wiosną również w USA, zwłaszcza na Florydzie i Teksasie.