16.03.2015
16-22 marca Światowy Tydzień Mózgu
16-22 marca Światowy Tydzień Mózgu

Tydzień Mózgu jest coroczną akcją edukacyjną, mającą na celu popularyzowanie wiedzy o mózgu i układzie nerwowym oraz jego działaniu w normie i patologii.

Mózg  ludzki waży ponad kilogram i posiada średnio 100 miliardów neuronów. Jest odpowiedzialny za emocje, pamięć, zachowanie. Zaburzenia, jakie w nim zachodzą, wpływają na funkcjonowanie lub dysfunkcję całego organizmu. Kiedy choruje mózg, choruje cały człowiek. Chorobą mózgu może być dotknięty co trzeci mieszkaniec Europy. Z powodu starzenia się społeczeństw coraz więcej osób cierpi na demencje, udary mózgu, padaczkę, chorobę Parkinsona i stwardnienie rozsiane.
W Polsce po 65 roku życia jest już 4,7 mln osób, w 2030 ich liczba zwiększy się do 8,5 mln. Szacuje się, że z powodu otępienia choruje  niemal 1 mln osób,  ponad 100 tys. cierpi na chorobę Parkinsona, a u 60 tys. co roku dochodzi do udaru mózgu.
Europejska Rady Mózgu wymienia 19 grup schorzeń, wśród nich poza demencjami i udarami mózgu również migreny, zaburzenia lękowe, uzależnienia, a także zaburzenia osobowości, bezsenność i zaburzenia odżywiania. Na migreny cierpi 9 proc. Polaków, czyli 2,7 mln osób. Większość z nich jest w wieku od 20. do 50. roku życia. Narzekają na nie głównie kobiety, które stanowią aż 75 proc. wszystkich chorych.

Z Tygodnia Mózgu w Polsce organizowane są konferencje, spotkania i wykłady.
W dniach 16-22 marca odbędą się one m.in. w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Wrocławiu i Trójmieście. Omawiane będą najnowsze osiągnięcia w badaniach nad mózgiem, coraz częściej występujące schorzenia mózgu, takie jak choroba Alzheimera, oraz nowe metody ich leczenia.

MedaSept popiera akcje!